Przegląd rejestracyjny vs instalacja gazowa

Coraz więcej kierowców decyduje się na instalację gazową w swoim samochodzie. Pozwala to na dużą oszczędność, zwłaszcza przy aktualnych i stale rosnących cenach benzyny. Wybór ten niesie jednak za sobą konieczność częstszych przeglądów technicznych, o których należy pamiętać raz w roku.

Jakie dokumenty są wymagane w trakcie przeglądu technicznego?

Odwiedzając stację kontroli pojazdów w celu przeglądu technicznego samochodu z LPG należy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Są nimi:

  • dowód rejestracyjny samochodu,
  • świadectwo legalizacji zbiornika LPG,
  • świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej.

Cena przeglądu rejestracyjnego to 162 złote. Zawierają się w niej koszty ogólnego przeglądu samochodu, badania diagnostycznego oraz utworzenia wpisu w dokumentacji.

Jeżeli jesteś świeżo po instalacji autogazu w swoim aucie lub po zakupie nowego samochodu z LPG musisz to zgłosić do urzędu w terminie do 30 dni. Nie będziesz musiał wymienić dowodu rejestracyjnego na nowy, wystarczy sama adnotacja wystawiona przez urzędnika. Pamiętaj, by poza wszystkimi certyfikatami zabrać ze sobą również dowód tożsamości oraz rachunek za montaż LPG.

Czytaj również: Fakty i mity na temat LPG w samochodach

Jak przebiega badanie diagnostyczne?

W trakcie przeglądu technicznego diagnosta sprawdzi przede wszystkim pracę układu gazowego. Szczelność instalacji gazowej to najważniejsza kwestia, ponieważ wyciek gazu jest jednym z największych zagrożeń dla pasażerów pojazdu oraz całego ruchu drogowego. Poza tym przeprowadzony będzie rutynowy przegląd auta, taki jak weryfikacja stanu układu kierowniczego, hamulców czy oświetlenia. W przypadku przeglądu rejestracyjnego samochodu na paliwo gazowe sprawdzona zostanie również ważność okresu legalizacji zbiornika na gaz. Taki dokument wystawiany jest raz na 10 lat, dlatego łatwo zapomnieć o odnowieniu go. Brak ważnych dokumentów może poskutkować mandatem, którego koszt kilkukrotnie przewyższa wartość oględzin, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. O przeglądzie absolutnie nie można zapominać, ponieważ grozi to poważnym niebezpieczeństwem na drodze.