Tradycyjne paliwa wykorzystywane w samochodach, a więc olej napędowy oraz benzyna stają się coraz droższe, co sprawia, że cena przejechania jednego kilometra wzrasta. Kierowcy, którzy pokonują dłuższe dystanse, decydują się więc na montaż instalacji gazowej, która obniża ponoszone koszty, nie wpływając jednocześnie na trwałość silnika, nie ograniczając w odczuwalnym stopniu jego osiągów, a równolegle gwarantując błyskawiczne tankowanie na dowolnej stacji benzynowej. Trzeba jednak pamiętać, że eksploatacja samochodu z LPG wymaga właściwego przygotowania pojazdu oraz dbania o zamontowaną instalację. Przekonajmy się, co będzie w takim przypadku najważniejsze.
Założenie instalacji LPG trzeba zlecić starannie wybranemu punktowi montażowemu, najlepiej takiemu, który ma autoryzację producenta wybranego systemu. Jest to ważne, ponieważ od właściwego montażu i ustawienia poszczególnych komponentów zależy prawidłowa i bezawaryjna praca całości. Warsztat specjalizujący się w autogazie sprawdzi też stan techniczny jednostki napędowej oraz instalacji elektrycznej i w razie potrzeby wykona lub zaleci konieczne naprawy.
Przeczytaj również: Jakie są różnice między LPC a CNG?
Prawidłowe serwisowanie LPG wymaga regularnych wizyt w specjalizującym się w ich obsłudze serwisie. Większość producentów systemów montowanych w autach zaleca wykonywanie przeglądu instalacji co około od 10000 km do 15000 km albo przynajmniej raz w roku. Niezbędne będzie wówczas sprawdzenie stanu wszystkich komponentów oraz wymiana filtrów fazy ciekłej i lotnej. Nie można też zapominać o regularnej zmianie oleju silnikowego oraz jego filtra. Ważne będzie także przestrzeganie terminów w przypadku filtra powietrza. Istotne jest ponadto sprawdzanie poprawności ustawień sterownika.