Jak zadbać o instalację LPG zimą?

Zima to okres, który stawia kierowcom spore wymagania, jeżeli chodzi o umiejętności prowadzenia auta, lecz również okazuje się testem sprawności dla sporej liczby pojazdów. W przypadku samochodów zasilanych gazem należy zadbać o tankowanie dostępnego już do 1 grudnia zimowego gazu płynnego o wyższej zawartości propanu, co ułatwia zachowanie wymaganego ciśnienia trafiającego do komory spalania paliwa. Warto jednak pamiętać, że samochód z instalacją LPG należy odpowiednio przygotować do eksploatacji w obniżonych temperaturach. Przekonajmy się, co jest najważniejsze.

Eksploatacja auta z instalacją LPG a zima

Zamontowana w samochodzie instalacja LPG nie wymaga wprowadzenia żadnych zmian w ustawieniach systemu. Nie można jednak zapominać, że podstawą zachowania właściwej żywotności podzespołów będzie regularna wymiana oleju silnikowego i jego filtra, a także filtrów gazu oraz terminowy przegląd instalacji, jak też jej ustawień. Podczas codziennej eksploatacji należy mieć na uwadze częstsze sprawdzanie poziomu benzyny w zbiorniku i jej uzupełnianie. Ograniczy to niebezpieczeństwo wystąpienia zjawiska kondensacji wody na ściankach zbiornika oraz jego przyspieszonej korozji.

Jak uchronić się przed kłopotami?

Zimą problemy powoduje instalacja elektryczna, a zwłaszcza stan akumulatora. Jeżeli pomiary wskażą, że gęstość elektrolitu odbiega od normy, dobrze będzie zdecydować się na zakup nowego, bo przy niskich temperaturach pojemność może się obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent, a pobór energii może być wyższy, gdyż rozrusznik musi poradzić sobie z oporem zgęstniałego oleju. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie prądu ładowania w celu wyeliminowania ryzyka niedomagań alternatora. Można też pomyśleć o stanie cewek zapłonowych oraz przewodów wysokiego napięcia.