Dlaczego należy systematycznie dokonywać przeglądu instalacji LPG?

Silniki napędzane benzyną lub olejem napędowym są mało ekonomiczne w eksploatacji, a przy tym wydzielane przez nie spaliny stanowią istotny czynnik wpływający na pogarszanie się stanu powietrza i zjawisko ocieplania się klimatu. Rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystywanie istniejących jednostek napędowych, a przy tym będzie o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, jest zasilanie gazowe z użyciem CNG czy LNG albo najbardziej rozpowszechnionego LPG. Montowane w tym celu w pojazdach instalacje muszą być jednak utrzymywane w dobrym stanie technicznym, stąd konieczność ich właściwego serwisowania. Przekonajmy się, jak wygląda to w praktyce.

Co sprawia, że przeglądy instalacji są konieczne?

Instalacja LPG to system, który zastępuje część oryginalnego układu paliwowego, przekazując zamiast oleju napędowego albo benzyny precyzyjnie dobraną dawkę gazu wykorzystywanego do stworzenia przeznaczonej do spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Jej sprawna praca wymaga prawidłowego działania sterownika zawiadującego dozowaniem paliwa, a także właściwego filtrowania gazu. Jest to ważne, ponieważ zabrudzenia mogą powodować uszkodzenie poszczególnych podzespołów jednostki napędowej, a niewłaściwe porcje gazu nie zapewnią stabilnej pracy silnika i nie pozwolą na osiąganie potrzebnej mocy.

Jakie czynności są najważniejsze podczas przeglądu instalacji gazowej?

Przegląd instalacji gazowej powinien być wykonywany według zaleceń jej producenta. Zwykle odbywa się on równolegle z przeglądem pojazdu oraz wymianą oleju silnikowego i innych akcesoriów, jednak zakres czynności jest uzależniony od liczby przejechanych kilometrów. Najczęściej dokonuje się wymiany filtrów gazu. W przypadku LPG będzie to filtr fazy ciekłej i gazowej. Ważne jest też sprawdzenie ustawień sterownika.