Jak dobrze dobrać zbiornik LPG do auta?

Transport samochodowy emituje dość dużą liczbę zanieczyszczeń pogarszających stan powietrza. Jest to jednak uzależnione od rodzaju stosowanego paliwa. O ile spalanie oleju napędowego albo benzyny stanowi zagrożenie dla środowiska, o tyle korzystanie z LPG stanowi doskonałą alternatywę dla silnie promowanych, lecz mało funkcjonalnych pojazdów elektrycznych czy wciąż słabo dostępnego i drogiego wodoru. Większość kierowców, którzy chcą łączyć ekologię z oszczędnościami, wybiera więc instalacje gazowe w samochodach. Systemy tego typu muszą być dobrze dopasowywane do potrzeb indywidualnych użytkowników. Przekonajmy się, jak dobiera się zbiorniki na LPG do aut.

Jakie zbiorniki na LPG stosuje się w samochodach?

Gaz płynny spalany podczas jazdy musi być zgromadzony w zbiorniku o odpowiedniej pojemności. Ponieważ pojazdy nie są konstrukcyjnie przystosowane do ich montażu, najczęściej umieszcza się je w przestrzeni bagażowej albo we wnęce przeznaczonej na koło zapasowe. Oznacza to jednak kompromis między pojemnością, a więc częstotliwością tankowania oraz możliwościami transportowymi auta. Do wyboru kierowcy mają więc nieco mniejsze zbiorniki toroidalne oraz większe, lecz wymagające „poświęcenia” części bagażnika zbiorniki walcowate.

Czym kierować się przy wyborze zbiornika?

Najważniejszym parametrem, który należy brać pod uwagę przy wyborze zbiornika, będzie sposób korzystania z auta. Jeżeli pojazd jest wykorzystywany intensywnie, ale na stosunkowo krótkich trasach mniejsza ilość paliwa, jaką można zatankować, nie powinna stanowić problemu. Do samochodów jeżdżących raczej w dłuższe trasy lepiej wybierać zbiorniki o większej pojemności, ponieważ często przełączenie się na benzynę po wyczerpaniu gazu będzie zbyt kosztowne. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry, najlepszym wyjściem będzie zdanie się na profesjonalizm zakładu zajmującego się instalacją całego systemu.